PolskiEnglishRussianUkrainian

Pudełka prostopadłościenne

Przestrzenne opakowania wykonane z wysokoprzezroczystej sztywnej folii doskonale dopasowanej do kształtów pakowanych produktów...

iconczytaj więcej...

Profile - opakowania do rolet i karniszy  

iconczytaj więcej...

Tuby

Przestrzenne opakowania cylindryczne w kształcie walca, elipsy lub owalu wykonane z wysokoprzezroczystej folii...

Tubus - Opakowaniaczytaj więcej...

Opakowania z tworzyw sztucznych

CZY MOGĄ BYĆ EKOLOGICZNE?

Każdy kraj rozwijający się gospodarczo jest skazany na opakowania z tworzyw. Foliowe i plastikowe opakowania występują w naszym życiu na każdym kroku.
Są niezbędne do zachowania dzisiejszego standardu życia.

Obecnie produkujemy 20 razy więcej tworzyw niż robiliśmy to 50 lat temu, a przewiduje się, że udział wyrobów z tworzyw sztucznych, na rynkach gospodarczych będzie wzrastał. Efektem tego jest również coraz większy wzrost zalegających śmieci pochodzących z plastikowych opakowań tj. folii spożywczych , stretch, blisterów, pudełek, worków i reklamówek jednorazowych i wielorazowego użytku. Na całym świecie, także w Polsce, wzrasta ilość takich odpadów, które ze względu na swoją trwałość stanowią problem gospodarczy i zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Jednak to, w jakim stopniu będą one zanieczyszczać środowisko naturalne zależy zarówno od polityki państwa, jak i od świadomości ekologicznej każdego człowieka. W Polsce ponad 80% odpadów z tworzyw pochodzących od konsumentów trafia na wysypiska, 8% tego rodzaju śmieci jest spalane, a tylko 7% przetwarzanych jest ponownie.

Problemem nie jest zatem w ilość opakowań foliowych i plastikowych, a ich zdolność i możliwość recyklingu.

Krążące w mediach informacje o szkodliwości opakowań plastikowych , utwierdzają opinię publiczną o ich negatywnym wpływie na środowisko naturalne.

Nie wspomina się jednak, że np. sam proces produkcji opakowań z polietylenu jest o wiele bardziej przyjazny środowisku, niż produkcja toreb papierowych okrzykniętych ekologicznymi .Zatrucie wody w przypadku toreb polietylenowych jest 50-cio krotnie mniejsze, niż w przypadku produkcji toreb z papieru. Emisja spalin w przypadku przewozu tych opakowań, dzięki ich mniejszej objętości jest również o wiele mniejsza, a sam proces produkcyjny wymaga 20% mniejszego nakładu energii niż wyprodukowanie w tej samej ilości toreb papierowych.

BIODEGRADOWALNY NIE ZNACZY EKOLOGICZNY

Coraz więcej sklepów oferuje klientom torby określane mianem biodegradowalnych. Co to dokładnie znaczy? Torby te są w rzeczywistości kompostowalne. Oznacza to, że ich rozkład następuje wyłącznie w kompostowniach. Warto zauważyć, że kompostownie nie są zainteresowane przyjmowaniem odpadów innych, niż organiczne.

Poza tym, torby biodegradowalne są jako kompost bezużyteczne. Jeżeli torba taka trafi na wysypisko – nie ulegnie degradacji, a w sortowni nie można jej odróżnić od innych foliówek.

Wniosek: jeżeli torba biodegradowalna nie trafi do kompostowni, szkodzić będzie środowisku w takim samym stopniu jak inne odpady plastikowe.

CO DALEJ?

Obecna sytuacja nie napawa optymizmem i wymaga podjęcia natychmiastowych kroków. W XXI wieku nie jest możliwe wyeliminowanie opakowań foliowych z naszego życia, ale można szukać rozwiązań alternatywnych takich jak – wprowadzenie opakowań oksybiodegradowalnych z zastosowaniem technologii d2w tj. degradable to water ; ale też podnoszenie świadomości ekologicznej każdego człowieka, ucząc jak potrzebna i ważna w naszym codziennym życiu jest możliwość recyklingu.