PolskiEnglishRussianUkrainian

Pudełka prostopadłościenne

Przestrzenne opakowania wykonane z wysokoprzezroczystej sztywnej folii doskonale dopasowanej do kształtów pakowanych produktów...

iconczytaj więcej...

Profile - opakowania do rolet i karniszy  

iconczytaj więcej...

Tuby

Przestrzenne opakowania cylindryczne w kształcie walca, elipsy lub owalu wykonane z wysokoprzezroczystej folii...

Tubus - Opakowaniaczytaj więcej...

Opakowania foliowe – co warto wiedzieć?

Opakowania z tworzyw sztucznych stały się w ostatnich latach przedmiotem dyskusji. Czy pudełka z folii mogą być jednocześnie przyjazne dla środowiska i dobrze spełniać swoją funkcję?

Zachęcamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem.

Czy pudełka przezroczyste z folii mogą być ekologiczne?

Każdy rozwijający się gospodarczo kraj wykorzystuje obecnie opakowania z tworzyw. Wykonane z folii lub plastiku przedmioty otaczają ludzi ze wszystkich stron, gdyż są one niezbędne do zachowania wysokiego standardu życia.

Obecnie ludzie produkują 20 razy więcej tworzyw niż 50 lat temu, a przewiduje się tendencję wzrostową. Efektem tego jest również coraz większy wzrost zalegających śmieci. Wyrzucamy różnego typu opakowania – blistry z folii, stretch, worki, pudełka, reklamówki.

Jednak to, w jakim stopniu będą one zanieczyszczać środowisko naturalne, zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane i czy poddają się recyklingowi. W Polsce tylko 7% odpadów z tworzyw przetwarzanych jest ponownie. Problemem nie jest zatem ilość opakowań foliowych i plastikowych, a ich zdolność i możliwość recyklingu.

Czy opakowania plastikowe są szkodliwe?

Krążące w mediach informacje o szkodliwości opakowań plastikowych utwierdzają opinię publiczną o ich negatywnym wpływie na środowisko naturalne.

Tymczasem warto wiedzieć o tym, że jeżeli torba biodegradowalna nie trafi do kompostowni, szkodzić będzie środowisku w takim samym stopniu, co inne odpady plastikowe.

Także sam proces produkcji opakowań z polietylenu jest o wiele bardziej przyjazny środowisku niż produkcja toreb papierowych. Zatrucie wody w przypadku toreb polietylenowych jest 50-krotnie mniejsze. Emisja spalin w przypadku przewozu tych opakowań, dzięki ich mniejszej objętości, jest również zredukowana, a sam proces produkcyjny wymaga 20% mniejszego nakładu energii niż wyprodukowanie w tej samej ilości toreb papierowych. Opakowania foliowe mogą więc stanowić dobrą alternatywę dla nich.

Producent opakowań foliowych – ekologiczne podejście

W XXI wieku nie jest możliwe wyeliminowanie opakowań foliowych z naszego życia, ale można szukać rozwiązań alternatywnych, np. takich jak wprowadzenie opakowań oksybiodegradowalnych z zastosowaniem technologii d2w tj. degradable to water.

Wierzymy, że jako producent opakowań foliowych wspieramy racjonalne podejście do ochrony środowiska naturalnego i propagujemy wiedzę o właściwie pojmowanym recyklingu.